Math Snacks: Ratey the Math Cat


Uploaded by LearningGamesLab on 01.03.2012

Transcript:
It's Ratey the math cat,
that cat who's great with rates.
Meowwww.
Hmmm... How much does this fish cost?
Mmmmm, fish.
The fish costs $3 PER pound.
That's $6 dollars for every 2 pounds.
Ugh. Thanks, Ratey.
Turn off the shower!
You're wasting water.
OK.
She's right!
Water flows through that showerhead at
3 gallons PER minute!
You've been showering for 10 minutes,
that's 30 gallons of water down the drain.
Get out of the shower.
You're eating 1 apple PER person.
5 apples, 5 people!
$10 PER lawn mowed,
at 5 lawns in the neighborhood
that's 50 bucks.
Meow.
4 commercials PER commercial break.
Meow.
Half a gallon of milk PER week.
That's 1 gallon of milk every 2 weeks.
Two hours of gameplay PER day,
that's 14 hours PER week.
Only 3 windows cleaned PER hour?
Ah man, we still have 100 miles to go!
We'll get there soon, I'm driving 50.
Meow.
You're not going 50!
You're going 50 miles PER hour.
That means you'll go 100 miles
in 2 hours.
Is that your cat?
It's Ratey...
the math cat.
Ooh.
1 mile marker PER mile.
We have two hours in the car with him?
Maybe I'll kick it up to 70.
Meow.
It's Ratey the math cat,
that cat who's great with rates.
Meowwww.